aktywacja mięśni brzucha
27

dni temu

Dlaczego każdy powinien uprawiać aktywność fizyczną?

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do nowoczesnych technologii ułatwiających nam życie, paradoksalnie jest mało czasu na wszystko. Bodźce atakujące nas z każdej strony sprawiają, że stosunkowo łatwo i zasadnie jest nam użyć zdania „nie mam na coś czasu”. Doba u każdego ma tyle samo czasu i trzeba w niej zmieścić miejsce na wszystkie obowiązki, odpoczynek i przyjemności. A co z rzeczami, które są dla nas zbawienne, ale nie kojarzą się nam z czymś przyjemnym? Tak jest moim zdaniem z aktywnością fizyczną. 

Dlaczego połowa Polaków ma nadwagę?

Sport to zdrowie (ten amatorski, profesjonalny jak najbardziej nie) – każdy to wie. Dlaczego zatem połowa Polaków ma nadwagę? Spójrzmy jak wygląda standardowy dzień przykładowej osoby, która nie jest fanem uprawiania sportu. Wstajemy rano i odwozimy samochodem dzieci do szkoły. Następnie siedzimy (czasem dosłownie) 8 godzin w pracy. Potem szybko zgarniamy dzieci ze szkoły i zawozimy je na zajęcia dodatkowe, na których siedzimy i czekamy. Wieczorem jesteśmy zmęczeni i siadamy przed TV.

Dzisiejsza dostępność usług sprawia, że tak naprawdę moglibyśmy nie ruszać się z krzesła, aby zaspokoić swoją lwią część potrzeb. Tym samym nasza populacyjna aktywność niebędąca aktywnością fizyczną (najczęściej wyrażona w krokach) jest dramatycznie niska. Dodając do tego coraz gorszą jakość żywienia, mamy gotowy przepis na otyłą populację.

Księgowa nieprowadząca aktywności fizycznej jest w stanie zrobić ledwie 3000 kroków dziennie. Dzisiejszym sugerowanym wynikiem jest 10 tysięcy. Wskaźnik ten i tak  jest zaniżony, aby był osiągalny dla większości populacji. Wiedza o konsekwencjach siedzącego trybu życia jest powszechnie znana, wspominamy również o tym na warsztatach Train My Company, które prowadzimy dla pracowników firm. Lepsza praca układu sercowo-naczyniowego, kontrola masy ciała czy „szybszy” metabolizm — to jedne z wielu korzyści uprawiania aktywności fizycznej. Co zatem stoi na przeszkodzie? 

Najłatwiej jest ocenić osobę nieaktywną jako leniwą. My twierdzimy, że zazwyczaj problem jest złożony, a często bezpośrednią przyczyną jest niska świadomość. Świadomość tego, ile czasu, który moglibyśmy poświęcić na spacer, spędzamy w mediach społecznościowych. Świadomości tego, że z dbałością o kręgosłup jest jak z myciem zębów — należy poświęcić kilka minut dziennie, aby zminimalizować ryzyko długotrwałych kontuzji i przeciążeń. I w końcu świadomości tego, że jeżeli brak ruchu połączymy z nieodpowiednią żywnością-najzwyczajniej czeka nas krótsze życie. 

Aktywność fizyczna

Dlatego też zależy nam, aby zwiększać świadomość społeczną w zakresie aktywności fizycznej. Aby ludzie decydowali się ją podejmować, bo sprawia im to frajdę, a nie bo lekarz nastraszył wynikami. Nie pomaga w tym świat social mediów gdzie wszyscy Twoi znajomi biją rekordy na Stravie i innych tego typu portalach. To jest super, bo motywuje, ale wciąż jest to motywacja zewnętrzna. Po czasie może nas to przerosnąć, poza tym nie każdy lubi rywalizować. 

Według nas, żeby zwiększyć procent ludzi podejmujących aktywność fizyczną, należy zwiększyć jej dostępność. Stąd nasz pomysł na organizowanie zajęć w miejscu pracy. Są to proste zajęcia, gdzie bez przebierania się uczestnicy mają okazję zadbać o swoje zdrowie i higienę kręgosłupa. Poprzez formę zabawową i zmienną przy okazji kojarzą aktywność fizyczną z czymś przyjemnym. Obserwujemy, że taki zestaw gwarantuje zwiększenie świadomości w temacie aktywności fizycznej oraz zaszczepienie nawyku ruchu.