6 miesięcy i 8 dni temu

Dlaczego młodzieży potrzebny jest trener przygotowania motorycznego?

Będąc zawodowym sportowcem w dzisiejszych realiach normalnością jest, że pracuje nad Tobą sztab ludzi. Trener danej dyscypliny, drużynowy (lub prywatny) psycholog, dietetyk czy najnowsza nowinka to np. trenerzy od higieny snu. Jednym z nich jest również trener przygotowania motorycznego, na którym skupimy się w poniższym artykule. Opiszemy również, w jaki sposób podchodzimy do treningu z młodzieżą w Train Me Now. 

Z definicji zadaniem trenera motorycznego jest poprawa indywidualnych zdolności motorycznych zawodnika: siły, szybkości, mocy i wytrzymałości. W zawodowym sporcie nawet niekoniecznie na najwyższym poziomie trenerzy przygotowania motorycznego pracują zarówno z drużynami — najczęściej w sportach zespołowych jak i indywidualnie — w lekkiej atletyce czy innych dyscyplinach indywidualnych. Jest to zrozumiałe, mając na uwadze potrzebę zdobycia przewagi nad rywalami.

Jak to się ma zatem do pytania z tytułu? I jak wygląda rola trenera przygotowania motorycznego w sporcie amatorskim czy młodzieżowym? 

Specjalizacja Trenera Przygotowania Motorycznego jest w Polsce stosunkowo młoda i przywędrowała do nas z USA około 10 lat temu. Przed tym okresem często nawet w zespołach profesjonalnych uważano, że trening specjalistyczny do dyscypliny wystarczy i tym samym np. trener piłkarski prowadził treningi na siłowni czy zajęcia ukierunkowane na motorykę. Kolejnym etapem było dołączanie do sztabów „trenera od biegania”, który nierzadko miał konflikt interesów z trenerem specjalistycznym. Przekładając to na moje doświadczenia i piłkę nożną wyglądało to tak, że ten pierwszy chciał nauczyć nas jak poprawnie biegać, a drugi uważał, że nie ma na to czasu, bo musimy iść do przodu z metodyką nauczania dyscypliny. 

Oczywiście dużo jeśli nie wszystko zależy od organizacji danego zespołu czy finansów. Natomiast równie ważna jest świadomość, co młodzież potrzebuje do optymalnego rozwoju. 

I ta na szczęście u nas wzrasta z każdym rokiem. Dziś każda porządna akademia sportowa posiada w swoim sztabie trenera stricte zajmującego się przygotowaniem motorycznym. Powstają również studia fitness czy siłownie ukierunkowane głównie na pracę ze sportowcami. 

W tym miejscu należy rozgraniczyć pracę, którą jest w stanie wykonać TPM w grupie gdzie ma pod opieką np. 20 osób, z pracą w małych grupach czy 1 na 1. W pracy zespołowej możemy podnieść ogólną sprawność całej grupy oraz jednocześnie zintegrować zespół. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że środki treningowe, które są wypośrodkowane na całą grupę, jednym mogą pomóc, a drugim zaszkodzić. Dlatego przy pracy grupowej należy “przede wszystkim nie popsuć”. Kolejnym wyzwaniem są potrzeby zawodników. Weźmy na tapet piłkę nożną: skrzydłowi (którzy potrzebują być szybsi) i obrońcy (którzy chcą być silniejsi) – potrzebują innego rodzaju treningu. A co jeśli mamy szybkiego skrzydłowego i chcemy, żeby był silniejszy oraz silnego obrońcę, którego chcemy przyspieszyć? Nie wspominając o tym, że zawodnicy z tego samego rocznika podczas skoku pokwitaniowego potrafią mieć różnice 3-4 lat w wieku biologicznym. Zmiennych jest dużo. 

Odpowiedzią na nie jest trening indywidualny. Nie ukrywam, że w Train Me Now to jest coś, co lubimy najbardziej. Mając całą uwagę młodziaka na sobie, jesteśmy w stanie dopasować obciążenia i środki treningowe skrojone pod potrzeby konkretnej jednostki. Możemy wykorzystać 100% potencjału chłonności nowych bodźców przez nastolatki, dopasowując sposób komunikacji pod zawodnika i nie tylko wykonywać ćwiczenia ale i wiedzieć co z czego w danym zadaniu wynika. Budowanie świadomości, o to głównie chodzi. Dodatkowo możemy “zajrzeć do głowy” naszych podopiecznych, znać ich radości i troski, nawiązać bliską relację tym samym być dla nich wsparciem i motywacją. Coś, co jest nie do zrobienia w większej grupie. 

W Train Me Now rozszerzamy usługę Treningu Motorycznego o mentoring zawodnika czyli ustalanie celów miesięcznych i rocznych, wsparcie żywieniowe czy pomoc psychologa i fizjoterapeuty. Wszystko po to, aby wywrzeć pozytywny wpływ na zmotywowaną do sportu jednostkę oraz po to aby wziął ze sobą odpowiednie wartości w dorosłe życie, nawet jak nie zostanie sportowcem. 

Umów bezpłatną konsultację w sprawie treningów motorycznych: trainmenow.pl/rozmowa.