1 miesięcy i 1 dni temu

Kim jest nowoczesny trener personalny?

Rynek fitness a tym samym Treningów personalnych rośnie z roku na rok. Szacuje się, że obecnie w Polsce klientami siłowni jest 9% ludności. Średnia europejska to ok. 15%, więc można spodziewać się w najbliższych latach dalszego wzrostu. Idzie za tym powstawanie nowych siłowni i studiów treningowych oraz większa ilość trenerów na rynku. Coraz większa konkurencyjność na rynku wymusza z kolei wyróżnienie się spośród innych aby zachęcić do korzystania ze swoich usług. W artykule poniżej opisujemy jakie kompetencje powinien posiadać Trener Personalny XXI wieku oraz jak my to robimy w Train Me Now. 

Jak zmieniały się kompetencje trenerów personalnych na przestrzeni lat? 

Trenerzy Personalni na cały etat zaczęli pojawiać się w Polsce na siłowniach około 2010 roku. W tamtych czasach osoby te kojarzyły się najczęściej z osobami o pokaźnej muskulaturze, która w domyśle była potwierdzeniem kompetencji Trenera personalnego. Stąd też powstało sporo stereotypów, które przedstawiają Trenerów jako osiłków z siłowni z przerośniętym ego, którzy delikatnie mówiąc chwalą sobie przerost formy nad treścią. 

Wraz z rozwojem rynku fitness i trendami, powstawało coraz więcej “odmian” trenera personalnego. Był trend na crossfit, następnie na trening medyczny czy fizjotrening. zaczęły powstawać nisze, które znajdowały swoich wyznawców. Zawód trenera personalnego zaczął być coraz bardziej dochodowy co sprawiało, że coraz więcej entuzjastów siłowni zaczęło iść w tą stronę. Łatwy próg wejścia w zawód ma swoje plusy, ale jednocześnie generuje sporo osób na rynku, którzy niekoniecznie posiadają kompetencje do jego wykonywania. Generalną większość przypadków weryfikuje rynek i zadowolenie konsumentów.

Dziś, w zabieganych czasach, gdzie wszystko jest “instant”, coraz więcej osób decyduje się skorzystać z usług Trenera Personalnego z nadzieją szybkich rezultatów. Idąc naprzeciw oczekiwaniom klientów, jednocześnie ich uświadamiając w temacie procesu zmiany, współcześni Trenerzy personalni powinni posiadać szereg określonych kompetencji. Kiedyś trener personalny kojarzył się z gościem, który rozpisze Ci najlepszy plan treningowy oraz pokaże idealną technikę ćwiczeń. Wymagało to od niego znajomości anatomii, fizjologii czy metod periodyzacji treningowej. I tego uczą się trenerzy na uczelniach czy w szkołach trenerów po dziś dzień. Kompetencje twarde. 

Co powinien umieć współczesny trener?

Wszystko to jest jak najbardziej potrzebne. Natomiast jest to tylko i aż bazą. Głęboko uważamy i widzimy potrzebę rozwoju kompetencji miękkich wśród trenerów. Empatia, słuchanie, motywowanie czy komunikacja. Wszystko to sprawia, że jesteśmy lepiej “wejść w skórę” podopiecznego i tym samym zaproponować lepsze rozwiązanie naszym konsumentom. W Train Me Now, cały proces treningowy opieramy głównie na budowaniu relacji z podopiecznym. Pozwala to na pozytywne wywieranie wpływu na osoby, które z nami ćwiczą oraz stopniowe wprowadzanie procesu zmiany. Trener personalny XXI wieku powinien posiadać połączone kompetencje trenera, fizjoterapeuty, dietetyka oraz psychologa. Obudowując to umiejętnością komunikacji i empatii – mamy gotowego fachowca na wysokim poziomie. 

Każdy podopieczny przychodzący do Train Me Now to osobna historia i inne wyzwania do pokonania. Posiadając umiejętność słuchania klienta oraz dawania mu empatii jesteśmy w stanie dojść do sedna sprawy i tym samym pomóc nie tylko osiągać lepsze rezultaty fizyczne, ale i realnie wpływać na jakość życia.