depresja u nastolatków

4 lat i 155 dni temu

Depresja u nastolatków

Depresja u nastolatków według badań to ważny problem, który ledwie dotyczy 4% młodzieży, ale objawy wykazuje nawet co piąta młoda osoba. W dzisiejszym świecie młody człowiek żyje bardziej w świecie wirtualnym niż rzeczywistym Dodatkowo poprzez względny dobrobyt w którym żyjemy, młodzi nie są w żaden sposób przygotowani do dorosłego życia.

Żyjemy w świecie gdzie promowana jest perfekcja – zdjęcia na Instagramie, promocja łatwego sukcesu, reklamy. W świecie, w którym z jednej strony mamy bezstresowe wychowanie dzieci i młodzieży, a z drugiej strony ciągłe ocenianie od najmłodszych lat, bardzo łatwo o życiowe rozczarowania.

co powoduje depresję u dzieci

Depresja nastolatków epidemia naszych czasów

Depresja powoli wychodzi spoza tabu, coraz więcej (na pozór wiodących idealne życie) sportowców czy światowej sławy aktorów przyznaje się, że ma lub miało do czynienia z depresją. Naukowcy, lekarze i behawioryści biją na alarm, że czeka Nas pokolenie załamanych nastolatków. Kliniki psychiatryczne oraz uniwersytety w kraju coraz śmielej zapraszają do kształcenia i rekrutują specjalistów w tej dziedzinie. Głównym powodem stanu rzeczy: rozwój technologiczny, przez który możemy zaspokajać swoje potrzeby społeczne bez wychodzenia z domu i bez faktycznej interakcji z drugim człowiekiem.

Ten i wiele innych tematów poruszać będę na moich warsztatach dla młodzieży “Akademia TMN”, gdzie będziemy m.in. omawiać właśnie zagrożenia dzisiejszych czasów.

Walka z depresją

Jako trener współpracujący głównie z rodzicami młodych sportowców oraz trener młodzieży mam okazję rozmawiać i obserwować zachowania rodziców jak i dzieciaków. Moje stanowisko jest takie aby w młodych budować pasje poprzez:

Pozwalać im poznawać smak zwycięstwa, ale i przede wszystkim gorycz porażki. Każda porażka powinna Nas czegoś uczyć. Pokazywać im prawdziwe ludzkie problemy, żeby wiedzieli, że rozbity iPhone za kasę rodziców to nie koniec świata.

depresja u nastolatek powody

Odpowiedz na pytania

Jako, że większość to czytających ma dzieci w wieku dorastającym chciałbym rozpocząć małą dyskusje poniżej, która odpowie na poniższe pytania:

  1. Jakie działania jako rodzice podejmujecie aby zapobiec “wyalienowaniu” Waszych dzieci?
  2. Czy uważacie że problem depresji u nastolatków istnieje, czy nie ma o czym mówić?
  3. Czy dobrobyt, jakim otaczamy swoje dzieci nie jest finalnie tym co je psuje?
  4. Co można zrobić aby zbudować młodym odpowiedni system wartości i doceniania aby z podniesiona głową wchodziły w dorosłe / nastoletnie życie?
  5. W jaki sposób dzisiejszy rodzic powinien się dokształcać aby sprostać wychowaniu młodego człowieka w czasach zgoła innych niż On sam dorastał?
Depresja u nastolatków – Jak z nią walczyć i pomóc dzieciom. Zapraszam do dyskusji w komentarzach.