ból pleców

2 lat i 218 dni temu

Co się dzieję z ciałem kiedy siedzimy? 

Zapraszamy do trzeciej części cyklu wykładów trenera “Dlaczego Nie warto się Nie ruszać”. W poprzednim artykule trener pytał ile godzin siedzicie w ciągu dnia. Dziś trener wyjaśni co się dzieje z ciałem podczas siedzenia.

Dlaczego wielogodzinne siedzenie jest szkodliwe?

Przychodzą do mnie ludzie, którzy kilkanaście lat przesiedzieli za biurkiem czy na kanapie. Najczęściej ich celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Aby odnieść sukces na początku musimy od nowa nauczyć się poruszać. Szacuje się, że każdy rok zaniedbań to miesiąc pracy nad sobą aby przywrócić całe ciało do pożądanego stanu. Dlaczego sama czynność siedzenia jest dla nas tak szkodliwa?

jakie są negatywne skutki długiego siedzenia

Nasze ciało posiada umiejętność adaptacji. Jesteśmy w stanie przetrwać w bardzo niekorzystnych, a niektóre jednostki w ekstremalnych warunkach. Nasz kręgosłup i wszystkie stawy mają swoje wyjściowe pozycje i zakresy, w których pracują. W realiach współczesnego trybu życia naturalna pozycja kręgosłupa i optymalne zakresy pracy stawów praktycznie nie występują.

Zrób taki test – spróbuj usiąść na skraju krzesła i wyprostować maksymalnie sylwetkę. Ile tak wytrzymasz? 30 sekund? Minutę? Zgaduję, że będzie ciężko o cały dzień w takiej pozycji.

Ciało wyłącza mięśnia

Najczęściej dopasowujemy się do kształtu krzesła czy fotela. Siedzimy żeby było nam wygodnie. Jeżeli powtarzamy to dość często to nasze ciało „wyłącza” mięśnie, które trzymają kręgosłup w ryzach bo ich funkcje przejmuje krzesło. Jeżeli codziennie spędzamy w danej pozycji na kilka godzin, ciało w końcu „bierze ją” za tą właściwą i będzie do niej wracał nawet wtedy kiedy uda się wstać. W naszym układzie ruchu dochodzi wtedy do niezłego bałaganu. Centralny układ nerwowy, który rozdziela napięcie mięśni, będzie wyłączał jedne partie i przeciążał inne.

Przykład: nasz pośladek, czyli ogromny mięsień, który odpowiada za utrzymanie nas w pionie, podczas siedzenia jest praktycznie wyłączony. Z czasem jego role przejmą mięśnie dolnej części grzbietu, które nie są na to przygotowane. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn bólu pleców.

Podczas siedzenia najczęściej garbimy się wytwarzając większy nacisk na wszystko co znajduje się w jamie brzusznej. Nacisk podczas siedzenia powoduje, że główne naczynia krwionośne mają dużo więcej pracy podczas pompowania krwi. Dodatkowo zamykając klatkę piersiową mamy niepełny oddech, co doprowadza do lekkiego niedotlenienia. Podczas dnia wykonujemy około 36 tysięcy oddechów. Wyobraź sobie, że każdy jest na 80%.

Podczas siedzenia nasze ciało potrzebuje zdecydowanie mniej energii, przez co nasz metabolizm zwalnia i spalamy mniej kalorii w ciągu dnia. Oznacza to mniej więcej tyle, że każda nadwyżka w postaci ciasta czy słonych przekąsek będzie nas zbliżać do nadwagi.

Co się dzieję z naszym ciałem kiedy siedzimy? 

Chyba mamy zgodę, że długie siedzenie bezpośrednio przyczynia się do wielu schorzeń. Ciało się broni, ale prędzej czy później wystąpi ból lub inne dolegliwości. Najczęściej dopiero wtedy reagujemy. A może by tak zapobiegać a nie leczyć?

Zadanie do wykonania

Zadanie dla Ciebie do wykonania po przeczytaniu tego artykułu. Weź do ręki kartkę lub telefon i napisz jakie problemy u siebie zauważyłeś / zauważyłaś.

Napisz w komentarzu czy Ty na co dzień odczuwasz negatywne skutki siedzenia.