Gdzie znajdę kwasy tłuszczowe omega 3

4 lat i 180 dni temu

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Dlaczego kwasy Omega-3 są ważne w naszej diecie i  pełnią ważną rolę w zapewnieniu zdrowego życia? Zacznijmy od teorii. Omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe:

Wiem! Wiem! Nazwy jak z kosmosu ale już wszystko tłumaczę.

Głównie z pożywieniem dostarczamy kwas ALA między innymi w takich produktach jak np.: orzechy ,nasiona, oleje roślinne, siemię lniane. Jednak czy to nam wystarcza? Mówi się o tym, że nie musimy spożywać kwasów EPA i DHA, ponieważ powstają na drodze konwersji z kwasu α-linolenowego. Rzeczywiście tak się dzieję jednak wartości te sięgają jedynie od 5% do 10% z całej puli dostarczonego kwasu ALA. 

Kwasy EPA i DHA pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie i odpowiadają między innymi za zdrowie naszych oczu, ponieważ wchodzą w skład siatkówki oka. 

Badania pokazują również, że u osób ze stanami depresyjnymi kwasy omega 3 wpływały znacząco na poprawę nastroju. (przeczytaj Depresja u nastolatków)

Kwasy Omega-3 EPA i DHA również:

Więcej o badaniach dotyczących kwasów Omega-3.

Gdzie znajdę kwasy tłuszczowe omega 3

Co jeść aby dostarczać organizmowi EPA i DHA

No dobra! Tylko teraz w takim razie skąd brać te kwasy EPA i DHA? Oczywiście z ryb! Zobaczcie, oto zawartość kwasów EPA i DHA w rybach (100g):

Dzienne zapotrzebowanie zdrowej osoby dorosłej na kwasy EPA i DHA łącznie wynosi 250mg . Widzimy więc, że jedna czy dwie porcje ryby w tygodniu powinny zapewnić nam ich wystarczającą ilość. Zdarza się jednak, że są osoby, które nie do końca przepadają za jedzeniem ryb. W ich przypadku dobrym rozwiązaniem mogą być preparaty takie jak tran rybny czy też suplementy z tymi kwasami zawartymi w kapsułkach. 

Pomimo, że kwasy Omega 3 mają szereg pozytywnych działań to nie możemy na nich opierać swojego zdrowia. Jeśli zaniechamy takie rzeczy jak zdrowa dieta i aktywność fizyczna to dwie porcje łososia z North Fish’a nie przyniosą nam dużych rezultatów.

Cel jest jasny!

AK

Zobacz ofertę: Trener personalny dla nastolatków