Trener Czytanie książek dobre nawyki

4 lat i 267 dni temu

Złe i dobre nawyki w życiu

Jakie są złe a jakie dobre nawyki. Podobno w 2017 roku 62% Polaków nie przeczytało książki. Dołożyłem do tego niechlubną cegiełkę.  Nie ma sensu pisać o zaletach czytania książek bo każdy je zna, wpajamy je zresztą od małego dzieciom. Ja też je znałem, i nawet bardzo chciałem zacząć regularnie czytać, ale zawsze znalazła się jakaś wymówka: „nie ma kiedy”, „jak się za coś zabierać to porządnie”, „po pracy wieczorem jest czas na odpoczynek” i tak dalej…

Pewnego popołudnia w 2018 oglądałem popularnonaukowy kanał na Youtubie i podczas jednego filmu słyszę: średnio książka ma ok. 360 stron, jeśli więc czytamy 10 stron dziennie w rok przeczytamy 10 książek”. Strasznie mi to zapadło w pamięć, stwierdziłem że to będzie od dziś mój cel.

Zadanie banalne i jak najbardziej do wykonania

eliminowanie złe nawyki warsztaty młodzież

Mija mniej więcej rok od mojego „postanowienia”. Książek uzbierało się zamiast 10, około 30. Czy to dużo? Nie wiem i mnie to nie obchodzi. Dla mnie to 30 więcej niż w zeszłym roku i 20 więcej niż sobie założyłem. Oprócz oczywistych korzyści wynikających z czytania znalazłem też swoje. Przestałem praktycznie spędzać czas przed telewizorem, lepiej spałem gdyż przed snem patrzyłem się w książki a nie w ekran telefonu/komputera. Wyeliminowałem zły nawyki zaoszczędziłem mnóstwo czasu.

Znalazłem, jako trener personalny Gdańsk, też swój katalizator stresu oraz zaoszczędziłem pieniądze na branżowe szkolenia (odkryłem, że dużo szkoleń w mojej branży to czytanie książek). W międzyczasie odbyłem także kurs szybkiego czytania, który pozwolił mi się lepiej skupiać. Dziś raz w miesiącu robię zamówienie na co najmniej 3 pozycje książkowe i z niecierpliwością czekam na kuriera. Sprawia mi to frajdę. Można śmiało więc powiedzieć, że wypracowałem u siebie dobry nawyk czytania.

Ważny jest cel

O tym właśnie jest ten wpis. W miejsce „10 stron dziennie” można śmiało wpisać „20 minut treningu”, „jedzenie 5 porcji warzyw”, „godzina bez telefonu” czy cokolwiek innego. Jest to pierwszy krok do wypracowania w sobie dobrego nawyku i pozbycia siętych złych nawyków. Stworzyć sobie realny, łatwo mierzalny cel, który będę realizował z jak największą częstotliwością, najlepiej codziennie.

Tak naprawdę większość rzeczy, które robimy każdego dnia jest nawykami, których nauka zajmowała nam mniej lub więcej czasu. Weźmy np. jazdę samochodem. Pierwsze samodzielne ruszenie samochodem u większości z nas było ogromem czynności, o których musieliśmy pomyśleć i to niekiedy w dużym stresie. Po czasie jesteśmy w stanie w tym samym czasie prowadzić, słuchać dzieci, śpiewać, rozmawiać przez telefon oraz myśleć o planach na najbliższy weekend. Mając tą wiedzę powinniśmy być świadomi, że nauka jakiejkolwiek umiejętności jest kwestią powtórzeń.

Jak unikać błędów

Według mnie (oraz literatury) największym błędem we wprowadzaniu nawyków jest zaczynanie od „nie”, oraz obiecywanie sobie zbyt wiele. Kiedy sobie czegoś odmawiamy lub kiedy nie potrafimy sprostać swoim oczekiwaniom czujemy stres, co w dłuższej perspektywie powoduje spadek motywacji i powrót do punktu wyjścia. Dużo łatwiej jest zastąpić te złe nawyki poprzez zastąpienie ich nowymi, dobrymi.

W moim przypadku było to: „10 stron dziennie” zamiast „nie będę oglądał TV”. Jeszcze lepiej byłoby kiedy byśmy się trochę zagłębili i odkryli prawdziwy powód naszych nawyków. Okazuje się potem, że przyczyny są prozaiczne, a my z czasem uczymy się je kontrolować. Świetnie opisuje to Charles Duhigg w tytule „Siła Nawyku”, którym to się posiłkowałem oraz który polecam.

Złe i dobre nawyki w życiu. Jakie są twoje? Młodzież zapraszam na warsztaty rozwojowe w Gdańsku podczas, których wyrabiamy tylko dobre nawyki i żegnamy się ze złymi.

jak kształtować dobre nawyki

Chcesz zmienić swoje życie na lepsze? Zacznij od kształtowania zdrowych nawyków. Badania pokazują, że nowy NAWYK kształtuje się od 20 do 70 dni. Pamiętajmy, nasza przyszłość zależy od codziennych wyborów.

Dobre nawyki przykłady

Przykładowe zdrowe nawyki:

To jedynie kilka podpunktów, oczywiście wachlarz opcji jest zdecydowanie szerszy. A Wy staracie się wprowadzać takie “zdrowe nawyki” do swojego życia.