Długie siedzenie jest szkodliwe dla zdrowia

4 lat i 224 dni temu

Siedzący tryb życia jest szkodliwy

Siedzenie jest nieodłącznym elementem naszego życia. Początkowo miało nam służyć do odpoczynku, a do tego wyglądało zupełnie inaczej. Siedzący tryb życia niestety negatywnie na nas wpływa. Teraz pozycja siedząca jest nam potrzebna do pracy, jazdy samochodem, półgodzinnego posiedzenia na tronie ze śmiesznymi filmikami i oczywiście do odpoczynku.

Tylko teraz pojawia się pytanie. Czy siedząc przez 3/4 dnia, kolejne godziny na fotelu zagwarantują nam wypoczynek? Trochę nielogiczne prawda?

Jadąc do pracy SIEDZISZ, następnie spędzasz 8 godzin w pracy SIEDZĄC i wracasz do domu, żeby w końcu USIĄŚĆ przez telewizorem. Siedzący tryb życia to zmora naszych czasów. Przebywając ciągle w pozycji siedzącej zapewniamy nieustanny ścisk żołądkowi, wątrobie, jelitom, nerkom, pęcherzowi moczowemu, jajnikom – w przypadku kobiet i kilku innym strukturom. Dodatkowo zamknięta postawa ciała gwarantuje nam pogorszenie jakości naszego oddechu przez brak miejsca dla rozszerzenia się klatki piersiowej. Oczywiście nie zostaje to obojętne dla naszych płuc i serducha. Lista nieprzyjemnych dolegliwości jest jeszcze większa…

Warto uświadomić sobie fakt, że siedzący tryb życia wcześniej czy później sprowadzi na Ciebie poważne choroby. Oczywiście nie będę kazał Ci wywalać wszystkich krzeseł z domu i pracy. Jednak postaraj się zadbać o siebie ruszając się chociaż godzinę dziennie.

siedzący tryb życia ćwiczenia

Mam dla Ciebie nowe rozwiązanie!

Stworzyłem Wyzwanie Sięgnij Dalej, które odpowiada na problemy wszystkich, którzy prowadzą siedzący tryb pracy lub życia. Jest to zestaw 20 filmików, z różnymi ćwiczeniami rozciągającymi. Łącznie otrzymujesz ponad 80 różnych ćwiczeń na rozciąganie, co sprawi że masz w jednym miejscu encyklopedię pracy nad ciałem. Kurs z filmami podzielony jest na dwie części.

Zobacz więcej Treningi Online Sięgnij Dalej.

Dlaczego siedzenie jest szkodliwe?

Wytłumaczmy w takim razie dlaczego długotrwałe siedzenie może szkodzić naszemu zdrowiu. Wyobraźmy sobie osobę pracującą od 15 lat przed komputerem po 8h (zero aktywności fizycznej). Podczas siedzenia nasze ciało przyjmuje nienaturalną pozycję:

Zacznijmy już od tego, że prawdopodobnie taka osoba już będzie od długiego czasu nosić okulary. Siedzący tryb życia jest szkodliwy dla Ciebie!

Wyciągnięta w przód i pokurczona szyja oprócz dolegliwości bólowych zapewnia również fatalne środowisko dla tarczycy. Można zresztą zobaczyć jak teraz wszyscy cierpią na dolegliwości związane z tarczycą. Spotkałem się nawet z tym, że sporo Pań w swoim opisie na Instagramie chwali się, że ma Hashimoto, Niedoczynność, Nadczynność itd. 

Zamknięta postawa ciała gwarantuje nam pogorszenie jakości naszego oddechu przez brak miejsca dla rozszerzenia się klatki piersiowej. Oczywiście nie zostaje to obojętne dla naszych płuc i serducha.

Schodząc niżej docieramy do jamy brzusznej gdzie znajdują się żołądek, wątroba, jelita, nerki, pęcherz moczowy, jajniki u kobiet i kilka innych struktur. Przebywając ciągle w pozycji siedzącej zapewniamy im nieustanny ścisk. Każdy z nas na pewno miał przyjemność jechać komunikacją miejską w godzinach szczytu albo jechać nad morze pociągiem pod koniec lipca. Czy w takich warunkach można normalnie funkcjonować? Cytując klasyk:„no tak średnio bym powiedział”. Dlatego zamiast łykać Ranigast jak landrynki czy stosować magiczne tabletki na wzdęcia po prostu się ruszmy.

Niestety siedzący tryb życia i brak ruchu to już pandemia!

Długie siedzenie jest szkodliwe dla zdrowia

Korzyści z ćwiczeń na siedzący tryb życia

Dzięki aktywności fizycznej możemy zadbać o swoje trzy główne stany:

  1. Zdrowia – nasze ciało będzie „działało” lepiej i oczywiście lepiej wyglądało
  2. Ducha – jeśli będzie lepiej wyglądało, my będziemy czuć się pewniej i będziemy bardziej otwarci dla innych
  3. Konta – lepiej zapobiegać niż leczyć! Okazuję się, że inwestując w treningi personalne i tak prawdopodobnie zapłacimy dużo mniej niż za leczenie farmakologiczne i operacje potrzebne do jakiegokolwiek funkcjonowania. 

Oczywiście nie będę kazał Ci wywalać wszystkich krzeseł z domu i pracy. Jednak postaraj się zadbać o siebie ruszając się chociaż godzinę dziennie. Pamiętaj o trzech stanach! Wiesz co robić, cel jest jasny!

AK