piłka nożna w szkole brak ruchu uczniowie

2 lat i 243 dni temu

Pracujmy nad aktywnością fizyczną dzieci i młodzieży

Przed Wami czwarta część cyklu artykułów “Dlaczego Nie warto się Nie ruszać” W tym artykule skupimy się na dzieciach. Jak zawsze zapraszamy do lektury i interakcji pod postem. W poście Co się dzieje z naszym ciałem kiedy siedzimy mogliście poznać negatywne skutki siedzącego trybu życia. Ten problem dotyka dzieci i dorosłych, zachęcam więc do przeczytania.

Problemy dzieci i młodzieży

Jestem trenerem dzieci więc nie mogło zabraknąć części poświęconej najmłodszym. Pracuję zarówno z przedszkolakami jak i nastolatkami. Czy problem siedzącego trybu życia dotyczy również dzieci i młodzieży? Jak najbardziej. Niestety.

Etap przedszkolny u dzieci to czas kiedy dziecko poznaje rówieśników, jest dużo ekspresji i ruchu. Sylwetki brzdąców są bardzo silne i gibkie. Przedszkolaki są w stanie często zaprezentować pozy, z którymi problemy miałaby większość dorosłych. Widzimy  to na co dzień w Jaguar Kids.

Niestety w wieku 6 czy 7 lat dzieci „zakuwane” są w szkolnych ławkach na kilka godzin dziennie. Stawia ich to praktycznie w jednej grupie ryzyka z pracownikami biurowymi. Szczególnie jeżeli kolejne dwie godziny spędzają na tym żeby dojechać do szkoły i dodatkowe dwie godziny dziennie na zrobienie pracy domowej.

dzieci w szkole długie siedzenie ławka

Tak, kiedyś też były dojazd do szkoły, lekcje w klasie i prace domowe. Wiele się jednak zmieniło. Wtedy po szkole dzieci najczęściej rzucały  plecak i pędziły do koleżanek i kolegów aby uprawiać jakikolwiek sport. Piłka nożna, jazda na rowerze, koszykówka i inne dyscypliny sportowe.

Obecnie sprawie nie pomaga też polski program nauczania wychowania fizycznego, gdzie wiele zależy od nauczyciela. Wielu z Was poznało jak wyglądają zajęcia WF online dzieci podczas pandemii. Moje i starsze roczniki musiały umieć się wspinać, skakać przez kozła czy wisieć na drążku. Z moich obserwacji obecnie wygląda to inaczej. Widzimy to w Akademii Piłkarskiej Jaguar Gdańsk gdzie młodzi chłopcy przychodzą uczyć się panować nad piłką a trenerzy muszą najpierw nauczyć ich panować nad własnym ciałem.

piłka nożna w szkole brak ruchu uczniowie

Nie chodzi o krytykę, ale o wzory do naśladowania

Oczywiście dzisiejsze pokolenia muszą zmierzyć się z problemem jakim jest technologia. Można wytykać młodym, że teraz to wszyscy w tych smartfonach. Szczerze mówiąc na ich miejscu robilibyśmy to samo. Moim zdaniem najważniejsza jest rola rodziców i autorytetów aby uświadamiać i limitować.

Szacuje się, że 80% dzieci w wieku szkolnym wymaga interwencji fizjoterapeuty. Co trzecie dziecko w Polsce ma nadwagę. Wychowujemy pokolenie niesprawnych dorosłych z nadwagą oraz otyłością. Jest to niestety nasza wina – dorosłych. Wystarczy przejść się na plażę czy do parku wodnego aby uświadomić sobie, że te statystyki nie są wyssane z palca.

dzieci w szkole złe nawyki siedzący tryb życia

Niesprawne dziecko staje się niesprawnym dorosłym. W wieku szkolnym dzieci wykształcają sobie nawyki ruchowe i żywieniowe, które potem z nimi zostają. Im dłużej żyjemy w jakimś środowisku, tym ciężej później o zmiany. Tak, będę apelował do sumienia i rozumu rodziców. Sami wymagamy od dzieci nie dając jednocześnie dobrego przykładu swoją postawą.

Młodzież, którą prowadzę uświadamiam w temacie niwelowania negatywnych skutków siedzenia. Okazuje się potem, że wystarczy codziennie się rozciągać aby szybciej biegać, wyżej skakać i tym samym lepiej grać w piłkę nożną.

Zadanie do wykonania

Zadanie dla Ciebie rodzicu do wykonania po przeczytaniu tego artykułu. Zapisz w jaki sposób pracujesz nad tym aby Twoje dziecko nie odczuwało negatywnych skutków siedzenia.

Jak zwykle zachęcam do podzielenia się uwagami i sugestiami w komentarzach poniżej.