Wyzwanie bieg Mikołajkowy w Finlandii

4 lat i 135 dni temu

Wyzwanie Bieg Mikołajkowy w Finlandii

Bieg Mikołajkowy w Finlandii … czyli jak zorganizować wyzwanie z sukcesem ze wspaniałą grupą biegaczy. W sieci każdy wrzuca swoje zdjęcia z lat młodości, jest to idealny czas na wspominki. Dlatego chciałbym się z Wami podzielić historią inicjatywy o nazwie Jaguar Fit Gdańsk oraz zorganizowanym przez nas wyzwaniem Bieg Mikołajkowy w Finlandii.

Grupa Jaguar Fit z Gdańska

Jako trener w akademii piłkarskiej i jednocześnie trener personalny obserwowałem jak rodzice przyprowadzający dzieciaki na trening stoją i przez 1,5 h się nudzą. Postanowiłem, że utworzę zajęcia sportowe dla rodziców młodych piłkarzy aby aktywować kilka osób. W sumie nic wielkiego, ot kolejna spotykająca się ćwiczyć grupka jakich wiele. Jednak moją wizją było od początku robienie z tymi ludźmi rzeczy niestandardowych.

Zaczęliśmy od tego, że nasze zajęcia odbywały się w soboty o 7 rano. Na pierwszy rzut oka pora niepoważna, tym bardziej po całym tygodniu pracy i wożenia dzieci na różne zajęcia. Udało się jednak zebrać grupę i zaczęliśmy. 12 stycznia 2019 roku odbyły się pierwsze zajęcia, które cyklicznie co tydzień trwają do dziś – zobacz też wpis Grupa Jaguar Fit Gdańsk.

Wyzwanie Bieg Mikołajkowy Finlandia

Październik 2019. Rok układa się świetnie. Pracy jest pełno, życie wyciskane jak cytryna, co chwila nowe pomysły. Jeden taki się zrodził podczas treningu na siłowni. Mocno lubię odkrywać nowe miejsca i do tej pory od początku roku udało się co miesiąc gdzieś wyskoczyć samolotem. Pomyślałem, aby połączyć to z moją sportową grupą Jaguar Fit, żeby spotęgować pozytywne wrażenia.

Pomysł na wyzwanie

I tak zaczęło się analizowanie siatki dostępnych połączeń lotniczych. Kryteria wyboru miejsca

I tak wybór padł na Finlandię i Turku.

Planowanie wyzwania

Miejsce wybranie, czas na dokładniejsze planowanie całego wyzwania. To założenia przedsięwzięcia:

Na kartce wygląda ciekawie, prawda? Czy da się to zrobić? Według Google Maps do przebiegnięcia mamy łącznie 18 km. Zapowiadana pogoda: deszcz lub śnieg i przyjemne 0 stopni. Pomysł kuriozalny i totalnie bez sensu dlatego od razu kupiłem bilety dla siebie. Pozostało przedstawić i dobrze “sprzedać” inicjatywę grupie.

Bieg Mikołajkowy w Finlandii Wyzwanie Jaguar Fit Gdańsk

Kto podejmie wyzwanie Bieg Mikołajkowy?

I teraz pokaz tego jaką wspaniałą społeczność udało się nam stworzyć. Pamiętam jak dziś, gdyż posta informacyjnego na naszej grupie na Facebooku wstawiałem ok 1 w nocy. Rano tego dnia leciałem do Danii. Oto treść mojego posta do grupy

Też macie dosyć biegania po bieżni czy osiedlu tymi samymi trasami? Świetnie się składa, mam coś dla Was. Gdzie lepiej można spędzić Mikołajki niż w ojczyźnie samego Świętego Mikołaja? Plan:

NAJWAŻNIEJSZA SPRAWA, BILETY. Tutaj potrzebne są szybkie, odważne decyzje. Ja swoje kupiłem dziś i wyszło mi 80 zł za osobę w dwie strony. Jak wiadomo należy się spieszyć, bo ceny mogą rosnąć z dnia na dzień. Każdy kupuje bilet na własną rękę.

Lecimy linią Wizzair, link do lotu: https://wizzair.com/pl-pl#/booking/select-flight/GDN/TKU/2019-12-07/2019-12-07/1/0/0/0/null

O takich oczywistościach ,że warto, że będzie świetna zabawa nawet nie śmiem pisać. Liczę na Was grupa!!!

Godzina 15:00 czyli 14 h po zamieszczeniu posta, bilety na samolot kupiło 26 osób (!!!). 26 osób postanowiło, że w grudniową sobotę wstanie o 4 rano i poleci do mroźnego Turku i pobiega w Finlandii. Siła grupy.

Meillä on se, nähdään!!!

Lecimy do Finlandii

Mieliśmy mało czasu żeby się przygotować do wyzwania i wyjazdu do Turku. Niektórzy dowiedzieli się, że lecą do Finlandii od osoby trzeciej. Kilka osób odpadło, kilka się dopisało. I tak ruszyliśmy. Zbiórka 4:15 pod Ikeą w Gdańsku Matarnia, 4 km od lotniska. Stwierdziłem, że skoro już biegniemy to pobiegnijmy na lotnisko. Tak, pobiegliśmy do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku bo to była dobra rozgrzewka i obudziła tych lekko zaspanych. Wylot z Gdańska do Turku o godzinie 6:40.

Podróż samolotem minęła bardzo szybko. Lot z Gdańska do Turku trwał około 30 minut, większość czasu spędziliśmy nad Bałtykiem.

lot Gdańsk Turku widok z samolotu

Lądowanie w Turku

Wysiedliśmy na lotnisku w Finlandii. Jakie warunki atmosferyczne? +6 stopni (cieplej niż u Nas!) i 10 % szans na to że nie będzie opadów.

Ubrani dokładnie tak samo jak byśmy wychodzili biegać w deszczu przy 6 stopniach. Ja osobiście bielizna termiczna oraz skarpetki na zmianę. Nasze firmowe kurtki oczywiście ubrane.

Ponieważ byliśmy w Turku po raz pierwszy i z racji  ograniczeń czasowych mieliśmy plany A,B i C

trasa biegania wyzwanie w Finlandii

Wszystko poszło zgodnie planem więc zrealizowaliśmy plan A. Z portu lotniczego w Turku rozpoczęliśmy nasz Bieg Mikołajkowy do centrum miasta. Dystans biegu to zaledwie 8 km. Wszyscy oczywiście biegliśmy w czapkach Mikołaja. Data zobowiązuje. Pogoda paskudna, ale nikt nie zwracał na to uwagi.

Na miejscu byliśmy około godziny 10:00 lokalnego czasu. Mieliśmy około dwóch godzin na miłe spędzenie czasu w tym fińskim mieście. Wielu z nas ubranych w nasze czarno-żółte barwy bluzy i kurtki biegowe.

Co robimy w Turku

W Turku opanowaliśmy lokalną kawiarnię. Sądząc po zaludnieniu wokół kawiarnia miała dobry dzień. Dowiedzieliśmy się więcej o historii i atrakcjach Turku. Pamiątkowe zdjęcie grupowe zrobiliśmy sobie w pobliżu najważniejszego kościoła w Finlandii.

Katedra w Turku była świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii kraju i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Katedra znajduje się w samym sercu Turku, obok Starego Wielkiego Rynku, nad rzeką Aurą. Więcej o Turku dowiecie się na stronie VisitFinland/Turku.

Bieg Mikołajkowy w Finlandii wyzwanie biegaczy

Czas przy napojach szybko minął i o godzinie 12:00 zaczęliśmy powrót na lotnisko. Bieg Mikołajkowy wszedł w fazę powrotną.

O tej porze dnia zmęczenie dawało już się we znaki. Lot powrotny z Turku do Gdańska rozpoczął się o godzinie 13:40. Współczuliśmy osobom, które siedziały obok nas w samolocie. Około godziny 14:00 wylądowaliśmy w Gdańsku. Niektórym pozostał jeszcze bieg po samochód.

Bieg Mikołajkowy – udało się!

I tak kolejna, myślę że najgłupsza i jednocześnie najlepiej wspominana przygoda za nami. Wyzwanie Bieg Mikołajkowy w Finlandii zakończyliśmy sukcesem naszej grupy. Razem wykręciliśmy ok. 20 km na głowę. Obrazki, których szybko się nie zapomni. Może za rok polecimy do Rovaniemi spotkać się ze św. Mikołajem? A może wrócimy pobiegać w Turku wiosną lub latem?

Bieg Mikołajkowy w Finlandii wyzwanie grupa sportowa

Nowe wyzwanie – update

Obecnie koronawirus pokrzyżował nam plany na 2020, ale my się nie poddaliśmy i działamy w sieci. W najbliższą niedzielę przed Nami kolejna przygoda  Wyzwanie Siedmiobój Jaguar Fit – Zróbmy to Online. Jeśli chcesz dołączyć do sportowej grupy, dołącz do naszej grupy na Facebooku. Zapraszamy!