Kontuzja i urazy na treningu piłkarskim

4 lat i 114 dni temu

Jak sobie radzić z kontuzjami?

Mówią, że sport to zdrowie. Nic bardziej mylnego. Profesjonalni sportowcy kładą na szale swoje zdrowie biorąc za główny priorytet osiągnięcie wyniku. Na pewnym poziomie wytrenowania od zwiększenia możliwości organizmu ważniejsze jest NIE odnoszenie urazów i kontuzji. Jak sobie radzić z kontuzjami jak już się przytrafią? Bardzo rzadko, który zawodowiec po zakończeniu kariery nie odczuwa skutków długoletnich treningów. Jeżeli jest to cena za bycie na topie, medale i sławę to jesteśmy w stanie to zrozumieć… Jak sobie radzić z kontuzjami? Porady od osoby z wieloma kontuzjami poniżej.

Co może spowodować kontuzję?

Nieco inaczej sprawa wygląda u osób uprawiających sport rekreacyjnie, czyli większości z Nas. Za każdym razem idąc biegać, na zajęcia fitness, grać w piłkę nożną czy inne gry zespołowe wystawiamy się w jakimś stopniu na ryzyko urazu. Przyczyn i rodzajów kontuzji jest wiele:

Jak sobie radzić z kontuzjami? Porady trenera personalnego z gdańska

Urazy powstają najczęściej przez nieprzygotowanie naszego ciała do wysiłku lub za dużej dawki wysiłku i braku regeneracji.

Bywa też tak że jesteśmy teoretycznie przygotowani, wykonujemy aktywność fizyczną po raz enty i nagle, bez powodu i ostrzeżenia dopada Nas poważny uraz. Złość. Smutek. Niesprawiedliwość. Rozczarowanie. Zrezygnowanie.

Jaki mogę być kontuzje?

Tylko w 2020 roku byłem na żywo świadkiem trzech kontuzji u wysportowanych i przygotowanych ludzi, odniesionych w zupełnie niegroźnym środowisku. Szczególnie narażeni na kontuzje są piłkarze. Piłka nożna jest cudowną dyscypliną sportu, ale jest to też bardzo fizyczna i kontaktowa gra przez co urazy zdarzają się dość często. Z kontuzjami nie ma żartów, potrafią złamać kariery wielu piłkarzom.

Sam miałem w swojej przygodzie ze sportem takie kontuzje jak:

Musicie przyznać, że to całkiem długa lista. Większość z nich zadziała się bez kontaktu z żadnym przeciwnikiem, podczas zwykłego biegu. Nasze ciała niestety nie są doskonałe.

Jak uniknąć kontuzji?

Jak we wszystkim, nawet w kontuzjach możemy znaleźć kilka plusów. Na swoim przykładzie mogę śmiało powiedzieć, że każda kontuzja jest lekcją pokory. Jak nic innego uświadamia Nam, że nie jesteśmy jednak niezniszczalni. Każda rekonwalescencja jest procesem gdzie lepiej poznajemy swoje ciało, uczymy się cierpliwości i pracy nad sobą. Nie twierdzę że kontuzje są super, ale na pewno są wartościową nauką. Postarajmy się jednak ich unikać jak uprawiamy sport, zarówno zawodowo jak i rekreacyjnie.

Największym problemem jest jednak zaakceptować stan rzeczy. Jest to duży cios psychiczny, szczególnie jeśli np. przygotowywaliśmy się do jakiejś sportowej imprezy. Słynne “Co Nas nie zabije to Nas wzmocni” pasuje jak ulał.

Dlatego też najłatwiejszym sposobem aby unikać kontuzji i problemów z tym związanych należy pamiętać o podstawach.

Jak sobie radzić z kontuzjami? Najlepiej ich unikać. Niestety czasem i to nie wystarczy i kontuzja Ci się po prostu przydarzy. Wtedy musimy stoczyć walkę z najcięższym przeciwnikiem czyli samym sobą…

Filmy z ćwiczeniami i porady

Zapraszam na nową serię filmów z ćwiczeniami dla młodych piłkarzy. Pokazuję jak ćwiczyć i unikać kontuzji. Ćwiczenia dla młodych piłkarzy.

Trzymajcie się. Polecam też wpis o złych i dobrych nawykach i jak wyrobić sobie zdrowe nawyki.

@trainmenow ???? Rozpoczynamy nową serię filmików – znajdziecie tu wiele przykładów ćwiczeń na różne partie ciała. ????‍♂️ Dzisiaj serwujemy Wam 3 przykłady ćwiczeń kondycyjnych, które z łatwością wykonacie w domu. ???? ➡️ Pamiętajcie, że możecie zapisać ten post i ćwiczyć razem ze mną, kiedy tylko chcecie! ???? #trainmenow #personaltrainer #trainer #workout #fit #fitness #gym #sport #pushup #exercise #workoutmotivation #fitnessmotivation #motivation #bodybuilding #trening #trenerpersonalny #silownia #pompki #cwiczenia #kondycja #motywacja #pasja #treningwdomu ♬ BOOM – Tiesto

Kontuzja i urazy na treningu piłkarskim

Zobacz też: pracuje  nami doświadczony fizjoterapeuta w Gdańsku.