Dzieci szkółka piłkarska Gdańsk

4 lat i 335 dni temu

Motywacja w pracy trenera

Zdecydowanie daleko mi do pięknych motywacyjnych cytatów, wizualizacji sukcesu i tym podobnych. Jednak motywacja w pracy trenera jest bardzo ważna. Prawdą jest, że utrzymanie się w stanie ciągłej motywacji znacznie zbliża nas do osiągania celów, czy to w sporcie czy w życiu prywatnym.

Jeżeli mamy za cel biegać i jesteśmy zmotywowani – biegamy. Jeżeli mamy za cel przeczytać 4 książki w miesiącu i jesteśmy zmotywowani – czytamy. Każdy ma jednak prędzej czy później chwilę zwątpienia i motywacja spada, bardzo często „zabijając” cel. Motywacja w pracy trenera. Co zrobić, żeby utrzymać motywację na wysokim poziomie?

Nie ma jednej odpowiedzi, osobiście posiadam kilka bazując na doświadczeniach swoich oraz ludzi, z którymi pracuję.

Panowanie nad stresem

Zasadniczą rzeczą, która hamuje naszą motywacje, jest stres. Dużo pracy, szkoła, obowiązki domowe czy inne stresowe sytuacje sprawiają, że przestaje nam się chcieć. Stres mniejszy lub większy, będzie zawsze. Kwestia czy się mu poddamy, czy może umiemy sobie z nim radzić i go tolerować. Wyniki przeprowadzonych badań potwierdzają, że ćwiczenia i treningi siłowe pozytywnie wpływają na nastrój i stan psychiczny.

Na co dzień pracuję jako trener personalny Gdańsk z osobami, które np. prowadzą swoje działalności lub są zajęte wychowywaniem dzieci. (Zazwyczaj ?) nie narzekają jak mają ciężko tylko przychodzą i robią co trzeba. Sam swojego czasu kiedy łączyłem pracę trenera z inną, codziennie musiałem wstawać o 4:15 nad ranem. Spałem po 4-5, bardzo rzadko 6 godzin.

Teraz, gdy wstaję i budzik pokazuje 6:00, jestem najzwyczajniej wdzięczny, wypoczęty i zadowolony że mogłem przespać 6 czy 7 godzin. Tolerancje na stres budujemy poprzez podejmowanie szeroko rozumianych wyzwań i jeżeli umiemy sobie z nim radzić, już wygraliśmy.

motywacja w pracy trenera personalnego

Wyznaczanie celów

Często następuje moment, kiedy ćwicząc czy to z dzieciakami czy dorosłymi i pokazując jakieś nowe zadanie słyszę „nie ma szans że to zrobię”. Najczęściej jednak po chwili eksplozja radości, bo dana osoba po prostu to robi. Motywacja rośnie momentalnie. Kiedy mamy pokazane lub wyznaczone realne cele, krok po kroku, znacznie łatwiej jest nam zrealizować dane zadanie.

Jeżeli zaczynamy biegać od zera i mielibyśmy przebiec od razu 10 km, bo jest to nasz cel, to jeśli jakimś cudem nie zgarnie nas karetka to po powrocie do domu rzucamy buty w kąt i „nigdy więcej”. Znacznie łatwiej byłoby zacząć od 1km, żeby np. co tydzień biegać o kolejny km więcej. Cele powinny być oczywiście ambitne, ale jednocześnie realne. Motywacja w pracy trenera – piłka nożna i aktywność fizyczna w codziennym życiu.

Dzieci szkółka piłkarska Gdańsk

Pozytywne nastawienie

Ostatnią rzeczą, która mi przychodzi do głowy jest zwyczajnie, pozytywne myślenie. Osobiście staram się unikać ludzi, którzy wiecznie narzekają jak to mają ciężko i są oporni na wszelkie zmiany. Wierzę, że w nawet najbardziej beznadziejnej sytuacji można znaleźć plusy.

Pracuję od kilku lat z grupami przedszkolaków. Jestem współzałożycielem oraz głównym prowadzącym pierwsze na północy Polski zajęcia piłkarskie dla dzieci niepełnosprawnych (zobacz więcej na Jaguar Kids). Są to głównie maluchy z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD). Super inicjatywa, o której było słychać w całym kraju oraz praca ucząca mnie dużo pokory i cierpliwości jednocześnie dająca też furę radości tym dzieciakom.

Ale nie mogę przyjść na zajęcia i im powiedzieć, że dziś mi się nie chce. Nie mogę powiedzieć, że mam słaby dzień. Nie możecie ich rodzicom powiedzieć, że spóźniliście się dziś do pracy, bo Wasze dzieciaki się rano guzdrały. Kiedy widzisz jak Ci chłopcy, którym los coś zabrał są w stanie autentycznie i z pasją przeżywać fakt że są na treningu, twoje problemy schodzą na dalszy plan. Przestają istnieć. Te dzieciaki mnie tego cały czas uczą. Polecam zatem otaczać się pozytywnymi ludźmi. Praca z takimi osobami pozytywnie wpława na pracę trenera i daje nam wiele radości i satysfakcji

Jaguar Kids poszukuje młodych bohaterów

W Jaguar Kids w Gdańsku nie ma ograniczeń! Jaguar Kids utworzył grupę piłkarską dla dzieci niepełnosprawnych. Odbyliśmy już sporo treningów, a nawet byliśmy na ogólnopolskim turnieju! Grupa jest otwarta i cały czas można do niej dołączyć. Zapraszamy do kontaktu i wspólnej zabawy!

zajęcia sportowe dla dzieci niepełnosprawnych w Gdańsku

Znasz kogoś kto może dołączyć do drużyny młodych bohaterów? Proszę o udostępnienie posta, tak aby dotarł do jak największej ilości zainteresowanych. Czekamy na nowych zawodników! Napisz do nas i czekamy na kontakt.

Aktualizacja: Koniecznie przeczytaj relację z Turnieju Marzeń w Gdańsku. Udało się nam zrealizować nasze marzenia, marzenia dzieci i ich rodzin. To największa satysfakcja w pracy trenera młodzieży.