5 lat i 171 dni temu
Trening HIIT – jak ćwiczyć i zalety treningu interwałowego
Co to jest trening interwałowy HIIT
Trening HIIT (High Intensity Interval Trening) jak sama nazwa wskazuje, jest to trening interwałowy o wysokiej intensywności. Jest to trening metaboliczny, co oznacza, że działa na nas wielotorowo. W takiej jednostce mamy prace na wysokiej intensywności przeplataną z pracą na niskiej intensywności.
Zalety treningu interwałowego HIIT
Jakie są zalety HIIT? Wymienia je Trener Personalny Gdańsk Cezary Dobrzelecki:
- ekonomia czasu: taki trening może trwać tak naprawdę od 4 do 20 min i przyniesie wymierne efekty
- podwyższone PPM : po takim treningu zwiększa się Podstawowa Przemiana Materii, co oznacza że przez najbliższe 24-72h (zależy od intensywności bodźca) spalamy więcej kalorii
- zwiększone VO2 max czyli pułap tlenowy: w skrócie takim treningiem zdecydowanie bardziej niż bieganiem typu cardio zwiększamy naszą wydolność
- wyrzut hormonów wzrostowych: “skutkiem ubocznym” takiego treningu jest wyrzut HgH oraz Testosteronu, co oznacza że takowy trening pomaga nam budować masę mięśniową,
Wady treningu interwałowego HIIT
Według mnie trening interwałowy HIIT nie ma wad. Jest jedna jedno ale. HIIT stwarza zagrożenie dla ćwiczącego i ryzyko urazu jedynie w przypadku niedostosowania obciążeń do swoich możliwości.
Dla kogo trening interwałowy
Trening interwałowy jest dla każdego, kto narzeka, że “nie ma czasu” a chce zgubić zbędną tkankę tłuszczową oraz zbudować bazę kondycyjną.
Jak prawidłowo wykonywać trening interwałowy
Na filmie mój dzisiejszy trening, który trwał 4 min, był poprzedzony 15 min rozgrzewką pod sprinty:
- 10 s praca 90-100 HRmax / 20s trucht x 8 powtórzeń
- 1. 2x pompka z oderwaniem + sprint/ 20s trucht
- 2. 3x pompka z oderwaniem + sprint /20s trucht
- … i tak dalej 8 powtórzeń.
To jest jeden z przykładów treningu HIIT , ogranicza nas tutaj tylko własna wyobraźnia. Równie dobrze taki trening można wykonać na siłowni ćwicząc z ciężarem.
Chodzi mi głównie o KORZYŚCI z takiego rodzaju treningu. Wierzcie lub nie, ale w tym wypadku 4 minut wysiłku daje nam dużo więcej niż np. 60 minut ciągłego biegu. Pamiętajcie oczywiście o odpowiednim przygotowaniu czyli rozgrzewce, o której będzie w następnych filmach, oraz o dostawaniu obciążeń do swoich możliwości.