Motywacja

Dlaczego NIE warto się NIE ruszać

Zgodnie z zapowiedzią prezentuję Wam pierwszą część cyklu artykułów trenera “Dlaczego NIE warto się NIE ruszać”  Zapraszamy do lektury i dyskusji.

Ewolucja i aktywność fizyczna

Około 200 tysięcy lat temu na ziemi pojawił się (a właściwie wykształcił) Homo Sapiens, czyli współcześni my. Żeby przeżyć i mieć co jeść musieliśmy zbierać rośliny oraz polować na zwierzęta. Po wyeksploatowaniu jednego miejsca ruszaliśmy w pogoni za zasobami do nowego. Generalnie przez większość dnia i życia przebywaliśmy w ruchu. Gdybyśmy nie podejmowali aktywności fizycznej, wyginęlibyśmy.

10 tysięcy lat temu wynaleźliśmy rolnictwo. Udomowiliśmy rośliny i zwierzęta. Mogliśmy się przez to osiedlać i budować trwałe społeczeństwa. Jednak nawet dziś uprawa roli wymaga wiele wysiłku. Nasi przodkowie bez skomplikowanych narzędzi żeby przeżyć musieli spędzać całe dnie przy uprawie roślin i zwierząt. Gdyby nie podejmowali aktywności fizycznej, wyginęliby.

czy siedzenie szkodzi
Siedzenie szkodzi. Czy oby na pewno?

Czasy współczesne i ruch

Zaraz po II Wojnie Światowej powstał pierwszy komputer. W 1991 roku skomercjalizowano internet. Dzisiaj jeżeli jesteśmy głodni to idziemy do sklepu lub restauracji. Rolnictwo w krajach rozwiniętych jest praktycznie zautomatyzowane. Od kilkudziesięciu lat większość zatrudnienia znajdziemy w sektorze usług. Nosimy przy sobie smarfony i tablety, za pomocą których możemy bez wysiłku porozumieć się z całym światem. Jeżeli nie podejmujemy aktywności fizycznej, przeżyjemy.

To wszystko sprawia, że coraz większa część społeczeństwa spędza wiele godzin w pozycji siedzącej. Nasze ciała ewolucyjnie nie są przystosowane do siedzenia i bezruchu. Nie znają tego. Jeżeli zebralibyśmy całe nasze istnienie na ziemi w godzinę zegarową to można stwierdzić, że jako społeczeństwo siedzimy od zaledwie kilku sekund. To za krótko. Jesteśmy zlepkiem kości i kawałków mięsa, które funkcjonują optymalnie tylko i wyłącznie wtedy, jeśli nałożymy na nie odpowiednią dawkę ruchu. Nasze ciała nie są przyzwyczajone do pozycji siedzącej więc jeżeli spędzamy w niej odpowiednio dużo czasu to dochodzi do szeregu przeciążeń.

Konsekwencje braku ruchu

Naturalny ruch jest „wdrukowany” w naszą tożsamość, my zaś wraz z postępem technologicznym zabieramy go sobie. Minie jeszcze sporo lat zanim przystosujemy się do siedzenia przez większość dnia. Sprawa dotyczy ludzi pracujących w większości branż, w tym np. mnie pracującego w branży fitness, aczkolwiek spędzającego około od czterech do sześciu godzin dziennie w pozycji siedzącej.

Dlaczego NIE warto się NIE ruszać

Jakie wiążą się konsekwencje braku ruch? Co my dziś możemy z tym zrobić? O tym w kolejnych częściach Dlaczego NIE warto się NIE ruszać.

Zapraszam do dyskusji. Napisz w komentarzu czy uważasz, że problem braku ruchu Cię dotyczy i podziel się z nami dlaczego tak jest lub nie.

Wyślij i podziel się artykułem ze znajomymi. Dzięki!

Tags:

Przeczytaj na blogu

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Najlepsze i śmieszne memy trenera
Ile godzin w ciągu dnia spędzasz w pozycji siedzącej? 

Dołącz do grupy

Promocje w sklepie

Brak wyników.

Nie przegap porad i ciekawostek

Please wait...

Dziękuję za zapisanie do newslettera. Potwierdź subsktypcję w otrzymanej wiadomości e-mail i ściągnij prezent od nas. 

trener personalny z Gdańska Cezary Dobrzelecki t
trainmenow trening online trener personalny w Gdańsku
Fundacja sportowa z Gdańska

Markowa odzież sportowa TMN

ubrania sportowe markowe
odzież sportowa bluza do treningu